T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Erzurum Bölge Eğitim Ve Araştırma Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Erzurum Bölge Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Robotik Rehabilitasyon

Güncelleme Tarihi: 14/09/2021

Robot Destekli Yürüyüş Terapi Sistemi


Robot destekli yürüyüş sistemi hastaya doğal fizyolojik yürüme paternini bilgisayar kontrollü robotik bir ortez aracılığıyla sunan gelişmiş bir yürüyüş sistemidir. Geleneksel tedavi, iki ya da üç fizyoterapist ile paralel barlar aracılığıyla gerçekleştirilen ve yoğun güç gerektiren bir yöntemken, günümüzde kullanılan robotik rehabilitasyon sistemleri sayesinde tek bir kullanıcının uygulayabileceği etkin bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Sistemin kullanımı için herhangi bir yaş sınırı yoktur, maksimum ağırlık 140 kg ve maksimum boy 200 cm olmalıdır.


Robot Destekli Yürüyüş Terapi Sisteminin Faydaları

Robot destekli yürüyüş sistemi, yürüme yeteneğinin tekrar kazanımı ve geliştirilmesi için tedavi sürecini hızlandırmak için kullanılan robot yardımlı yürüyüş terapi hizmetidir. Robot ile gerçekleştirilen terapilerde, alt ekstremitenin normal yürüyüş paternine geçirilmesi, yük aktarımının kontrollü olarak yapılması ve nöronal yolun aktif edilmesi hedeflenmektedir. Görsel motivasyon sistemiyle ise plastisite etkisi yaratılmaktadır.

Robot Destekli Yürüyüş Terapi Sistemi Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Hemipleji, parapleji, CP, SVO, parkinson, travmatik beyin ve omurilik yaralanması, spinal cord yaralanması, multipl skleroz, inme, kalça artroplastisi, ampütasyon sonrası protez takılması gibi ortopedik ne norönal rahatsızlığa sahip olan hastalar için uygulanabilmektedir.

1.jpeg


Hangi hastalar cihaza alınamaz?

Hipertansiyon, hipotansiyon, şiddetli osteoporoz, yeni SVO, eğik masa tecrübesi olmayanlar, dolaşım problemi olan hastalar, gebeler ya da gebelik şüphesi olanlar, ileri derece alt ekstremite orantısızlığı olan hastalar, şiddetli atetoid durumlarında tedavi uygun değildir.

Robot yardımlı yürüyüş terapisi, hastaya uygulanan diğer tedavilerin bir parçasıdır. Hastanın durumuna göre tedaviye yardımcı olması amaçlanmaktadır. Hastadan maksimum verim alabilmek için periyodik değerlendirmeler yapılmaktadır.  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG